Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

Wakacyjne przygody z pszczołami

18

W ubiegłą niedzielę w Łopusznej odbyła się najsłodsza impreza w Gminie Nowy Targ. Zorganizowane przez Gorczański Park Narodowy – w Gajówce Mikołaja spotkanie z cyklu wakacyjne przygody na ścieżkach przyrody dotyczyło pszczół. Wszyscy zgromadzeni a szczególnie dzieci z zaciekawieniem oglądały jak mieszkają pszczoły, dzięki przeszkolonemu ulowi poglądowemu każdy mógł z bliska obserwować zapracowany rój. Organizatorzy świetnie połączyli zabawę z nauką – dzieci dowiedziały się o roślinach miododajnych, których nasionka można było dostać i posiać sobie w ogródku, wykonywały hotel dla owadów, malowały na szkle, był też konkurs wiedzy o życiu i działalności pszczół angażujący całe rodziny ponieważ pytania zaczynały się od łatwych a kończyły na trudniejszych przy których pomagali rodzice – do wygrania były piękne świece wykonane z wosku pszczelego. Obserwacja pszczół nie mogła by się obyć bez degustacji płynnego złota, które produkują nasze przyjaciółki – miód bo o nim mowa przyciągnął wszystkich łasuchów można było posłuchać o jego właściwościach i poznać przepisy na różne pyszności, których składnikiem jest miód a można go wykorzystać nie tylko do ciast ale również do przetworów i marynat do mięsa. Przesłaniem całego spotkania było uświadomienie społeczeństwu jak ważne są owady i jak dużą rolę odgrywają w naszym codziennym życiu, dzięki takim spotkaniom młodzi ludzie dowiadują się, że pszczoły nie są po to by nam przeszkadzać i żądlić, a ich działalność jest nie do przecenienia.