Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Szlaki narciarstwa biegowego

Szlak narciarstwa  Obidowa-Turbacz

TRASA NARCIARSTWA BIEGOWEGO (z Obidowej na Turbacz) biegnie z górnej części miejscowości Obidowa wzdłuż malowniczej
doliny, którą płynie potok Lepietnica i wspina się tzw. stokówką, drogą lasów państwowych, na grzbiet Średniego Wierchu. Pokonuje szczytSolniska, dobiegając do kolejnego szczytu o nazwie Rozdziele, gdzie chwilowo łączy się z czerwonym szlakiem. Następnie, poprzez Halę Turbacz, dobiega do schroniska PTTK na Turbaczu. Parametry trasy nie są, wbrew pozorom, wygórowane: na 11 – kilometrowym odcinku notujemy 570 m przewyższenia. Mimo to, dzięki specyfice ukształtowania terenu, odcinek z Obidowej jest jedną z najłatwiejszych do pokonania dróg na szczyt z poszczególnych miejscowości otaczających masyw Turbacza.
Wkomponowanie w przepiękny gorczański krajobraz oraz powyższe walory techniczne sprawiają, że szlak zalicza się do unikatowych w skali europejskiej. Wytyczenie i oznakowanie niniejszej trasy narciarskiej poparli olimpijczycy z Polski i Słowacji: Justyna Kowalczyk oraz Ivan Bátory.
Przewidywany czas pokonania trasy na nartach biegówkach:
około 2,5 – 3 godz. w górę – droga powrotna zajmuje średnio od 1 do 2 godz.

NOWE WARIANTY TRASY NARCIARSTWA BIEGOWEGO pomagają w dostosowaniu treningu do własnych potrzeb (długość i przewyższenie trasy) i warunków atmosferycznych (silny wiatr i opady są bardziej uciążliwe na grzbietach i w partiach szczytowych).
Wariant 1 – prowadzi początkowo wzdłuż głównej trasy a po niecałych 3 km (w okolicy polany Huziarkowej) skręca ostro w lewo i drogą stokową wznosi się przez las mijając bokiem polany: Szkodową, Stusy i zarośnięte już prawie Tynowe. Z trasą główną łączy się na grzbiecie (ostry zakręt poniżej polany Nalewajki z tablicą nr 3). Z tego miejsca zjazd trasą główną do miejsca startu.
Pętla o długości 11,4 km i deniwelacji 290 m.
Wariant 2 – Zaczyna się na końcu asfaltu powyżej osiedla Jędrasówka w dolinie potoku Obidowiec i prowadzi w górę doliny w końcowej fazie wchodząc dość ostro na polanę Kałużna, gdzie na grzbiecie łączy się z trasą główną w okolicy tablicy nr 4. Zjeżdżając stąd w dół trasą główną, robimy pętlę o długości 13 km i przewyższeniu 360 m.
Dla bezpieczeństwa korzystających z trasy na mapie zaznaczono zalecany kierunek pokonywania niektórych odcinków trasy.

Wypożyczalnia nart biegowych: Obidowa 38 b (w budynku sklepu spożywczego).

Instruktor narciarstwa biegowego:  informacja pod numerem telefonu 692 434 805

Wszystkich miłośników narciarstwa biegowego serdecznie zapraszamy do Obidowej!

 

Zapraszamy również na wirtualny spacer „Śladami Olimpijczyków” !

 

baner