Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Rogoźnik

Ach, to Podhale – co rusz to atrakcja, jakiej próżno szukać gdzie indziej. Być
w Rogoźniku i nie zobaczyć zatopionych w wapieniu prehistorycznych stworzeń, to niewybaczalny błąd. Na południe Rogoźnika przebiega Pieniński Pas Skałkowy, a wśród nich ukryty jest prawdziwy skarb – rezerwat przyrody „Rogoźnicka Skałka”. Jedyne miejsce w Polsce, tak bogate w pozostałości fauny górno-jurajskiej z czasów, kiedy całe Podhale pokrywało ciepłe morze.

Dawno, bardzo dawno temu…
To miejsce niezwykłe tak bardzo, że międzynarodowe naukowe gremia postanowiły w 1989 roku wpisać 26 arów rogoźnickiej skałki na Listę Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO i uznać kapitalne znaczenie tego miejsca dla światowej nauki. Rezerwat przyrody utworzono w dawnym kamieniołomie i to właśnie kamieniarze odkryli przypadkiem ten niecodzienny zbiór jurajskiej fauny. Czerwony kolor skał rzuca się w oczy z daleka. Skała powstała poprzez osadzanie się skorup ramienionogów, amonitów i innych gatunków. Pomijając naukową terminologię i równie długie, jak skomplikowane procesy geologiczne, najistotniejsze dla wędrowca przemierzającego Gminę Nowy Targ jest fakt, że faunę sprzed milionów lat może zobaczyć w plenerze.

Za sześć miar sukna
Historia Rogoźnika zaczyna się równo z osadnictwem na Podhalu. W roku 1234 wojewoda krakowski Teodor Gryfita otrzymał Podhale od księcia Henryka Brodatego i jeśli wierzyć zachowanym dokumentom, już trzy lata później swego bratanka spłacił z Rogoźnika za dwa woły, sześć miar sukna i lisie skóry. Nie wiedział wtedy jeszcze, jakie dziwy posiada na swojej ziemi. Dzisiaj uzbrojeni w „szkiełko i oko” możemy się pochwalić miejscem niecodziennym. Muzeum na wolnym powietrzu z eksponatami liczącymi bagatela 150 mln lat. Nie warto tego rezerwatu zostawiać tylko naukowcom. Jak tam dotrzeć? Na przykład konno. Pobliska stadnina Dworna służy wierzchowcami. Daj się skusić, zejdź z utartego szlaku i zobacz cuda na własne oczy.