Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

Prestiżowa impreza kolarska zawita do Gminy Nowy Targ

111zeman111

W trakcie jednego weekendu (18,19.07.15) na terenie powiatu  nowotarskiego, w gminach Nowy Targ i Łapsze Niżne odbędą się dwie duże ogólnopolskie imprezy. Sk bank Mazovia MTB Marathon oraz nowy szosowy projekt Kross Road Tour. Bazą dla wyścigów będzie Łopuszna. Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest Cezary Zamana, utytułowany kolarz i organizator największych imprez sportowych  w Polsce.
Pomysłodawcą i głównym ich organizatorem jest świetny przed laty polski kolarz multimedalista Mistrzostw Polski, uczestnik Mistrzostw Świata oraz zwycięzca Tour De Pologne z 2003 roku, Cezary Zamana.  Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Gmina Nowy Targ, a do jego realizacji zaprosiła  Gminę Łapsze Niżne, Powiat Nowotarski i Nowotarski Klub Kolarski.
SK Bank Mazovia MTB Marathon to ogólnopolski cykl maratonów rowerowych przeznaczony dla amatorów. Ma on dziś największą ilość startujących spośród wszystkich maratonów MTB w Polsce. W ubiegłym sezonie była to liczba blisko 14 tysięcy uczestników! Imprezy Mazovii odbywają się głównie w centralnej i północnej Polsce. W tym roku jednak po raz pierwszy w swojej 10 letniej historii cykl zawita na Podhale.
To nie jest przypadek, że wybraliśmy ten rejon Polski. Są tutaj znakomite warunki i możliwości do uprawiania kolarstwa górskiego. Piękno Gorców mnie osobiście bardzo ujęło. Trasy wokół Turbacza są niezwykle malownicze, urozmaicone, ale i bezpieczne. Do podjęcia działań w tym zakresie zachęcił  mnie Marek i Dawid Szeliga i to oni są w dużej mierze inicjatorami tego zamierzenia. Nasz pomysł spotkał się z dużą przychylnością Wójta Gminy Nowy Targ i deklaracją wsparcia finansowego i organizacyjnego  , co było niezwykle istotne. Myślę, że korzyści będą obopólne. Tego typu imprezy, które przyciągają setki osób z całej Polski, to doskonały sposób na promocje regionu. Liczymy że w naszej 2-dniowej imprezie weźmie udział około 1000 osób. Co warte podkreślenia są to zawody dla amatorów, w których często udział  biorą całe rodziny. Chciałbym zaznaczyć bardzo dobre przyjęcie , zrozumienie i deklarację pomocy wśród służ, w tym szczególności Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu – podkreślał Zamana, na specjalnie zorganizowanej w Sali obrad UG Nowy Targ konferencji prasowej. Warto uzupełnić, iż dzięki wjazdowi na Turbacz będzie to najwyżej zlokalizowany wyścig MTB w Polsce.
W  niedzielę  w Sk bank Mazovia MTB Marathon  zawodnicy będą mogli wystartować na jednym z czterech przygotowanych dystansów: 10 km, 30 km, 50 km i 80 km. Każdy z nich ma inny poziom trudności. Kross Road Tour kolei to nowy cykl wyścigów szosowych w formule „od amatora do zawodowca” rozgrywany na dwóch dystansach: Fit 35-45 km oraz Mega 75-90 km. Trasy przebiegać będą pasmami Gorców oraz fragmentami miejscowości Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna i Harklowa. Będzie też specjalna pętla dla najmłodszych a oraz dziesiątki atrakcji w miasteczku rowerowym przy Zespole Szkół w Łopusznej.
Kross Road Tour zdominuje sobotnią rywalizacją. Podczas tego wyścigu szosowego zawodnicy zagoszczą na terenie Gmin Nowy Targ  i Łapsze Niżne jadąc tzw. „spiską pętlą” przez Nową Białą, Trybsz, Łapsze Niżne, Niedzicę, Frydman, Krempachy i Łopuszną.
Wyścigi będą dawały amatorom możliwość poczucia się jak zawodowi kolarze. Ma w tym pomóc oprawa zawodów m.in. uczestnictwo specjalnych wozów technicznych zgłaszanych przez drużyny oraz całe profesjonalne zaplecze organizatora. Start zawodników odbędzie się na zasadach sektorów. To rozwiązanie wprowadzone pierwszy raz przez Zamanę, dziś stosują niemal wszyscy organizatorzy maratonów MTB w Polsce. W dodatku podczas pomiaru czasu zostanie też zastosowany nowoczesny system czipów aktywnych „Mylaps Prochip”, który do tej pory nie był używany w Polsce podczas imprez amatorskich.
Bardzo nas to cieszy, że tak prestiżowe impreza zawita wreszcie na Podhale. Amatorów kolarstwa bowiem w naszym regionie przybywa, a liczę że dzięki tego typu inicjatywom, to zainteresowanie jeszcze wzrośnie. Mam nadzieję, że to będzie już stały punkt w kalendarium imprez sportowych w naszym regionie – podkreśla Krzysztof Mrugała, reprezentant Nowotarskiego Klubu Kolarskiego, który w dużym stopniu będzie odpowiadał za opracowanie tras – Chcemy żeby były one ambitne, zróżnicowane ale przede wszystkim bezpieczne. Stąd na pewno unikać będziemy jakiś karkołomnych zjazdów, czy podjazdów. Bardzo ważne będą walory turystyczne. Trasa będzie wiodła, przez najpiękniejsze miejsca Gorców, łącznie z wjazdem pod schronisko na Turbaczu. Myślę, że każdy od amatora przez średnio zaawansowanego zawodnika, po zawodowca znajdzie coś dla siebie i będzie w pełni usatysfakcjonowany – zaznacza Mrugała.
Jak podkreśla wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch – organizacja tej imprezy jest jednym z kolejnych elementów realizacji zamierzeń  promocyjnych i turystyczno-gospodarczych Gminy dzięki którym chcemy przyciągnąć turystów na teren Gminy i powiatu. Impreza ma wpisać się w stały kalendarz imprez. Co niezwykle istotne jest ona również dobrym przykładem współdziałania jednostek samorządu terytorialnego i organizacji społecznych. Bo przecież dla turysty granice administracyjne gmin nie mogą być barierą.
W konferencji uczestniczył również Wicestarosta Nowotarski Bogusław Waksmundzki oraz Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz, którzy zadeklarowali pełne wsparcie dla organizacji imprezy i podkreślili konieczność realizacji wspólnej polityki promocyjnej i turystycznej na terenie powiatu nowotarskiego.

teskt i foto: Urząd Gminy Nowy Targ