Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

Popołudnie z prehistorią

12

V spotkanie z cyklu „Ocalić od zapomnienia” odbyło się wczoraj w Nowej Białej. Dzięki gościnności Państwa Grochowskich można było zwiedzić piękny ogród i Spiską Izbę, w której zachowano oryginalne wyposażenie – łóżko, piec, garnki a nawet krosna. Jednak nie to było najważniejsze na tegorocznym spotkaniu – tym razem studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przenieśli nas kilka tysięcy lat wstecz pokazując niezwykłe eksponaty znalezione w jaskini Obłazowa w Nowej Białej, zaprezentowali w praktyce jak nasi przodkowie wykonywali narzędzia z krzemienia czekoladowego. Przygotowali również stanowisko archeologiczne, w którym dzieci mogły prowadzić wykopaliska używając prawdziwych narzędzi. Dopełnieniem był wykład profesora Pawła Valde- Nowaka, który opowiedział o odkryciu najstarszego bumerangu na świecie wykonanego z ciosu mamuta, którego kopię mogli oglądać wszyscy uczestniczący we wczorajszym spotkaniu.