Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

Narodowe Czytanie 2017 – Łopuszna

2 września 2017 roku dwór Tetmajerów w Łopusznej był miejscem czytania wybitnego dramatu, jakim jest  ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – utwór o Polsce i Polakach, o naszych narodowych zaletach i wadach, marzeniach oraz kompleksach. Przypomnieliśmy sobie tego dnia wyjątkowy nastrój tegoż dzieła, który dodatkowo został podkreślony przez niezwykłość miejsca – wszakże to właśnie dwór w Łopusznej związany jest z rodziną Tetmajerów, której dwaj wybitni przedstawiciele – Włodzimierz i Kazimierz Przerwa – Tetmajer – są jednymi z czołowych postaci dramatu.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Przerwy – Tetmajera w Łopusznej wraz z gronem pedagogicznym. Współorganizatorem było Muzeum Tatrzańskie. Impulsem do zorganizowania tej akcji był apel Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, aby 2 września 2017 r., w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomnieć sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język, docenić piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej”.


Wśród obecnych na Narodowym Czytaniu byli m. in. dyrektor Muzeum Tatrzańskiego – Pani Anna Wende-Surmiak, wójt gminy Nowy Targ – Pan Jan Smarduch, Pan wizytator Leszek Ciężobka z Delegatury Kuratorium Oświaty Nowy Targ, Pani Danuta Luberda – autorka książki „Jackowa zagroda“.

Po przywitaniu wszystkich gości i zainaugurowaniu uroczystości przez Panią dyrektor Szkoły Podstawowej im. K. Przerwy – Tetmajera w Łopusznej – Dorotę Chowaniec – wszyscy zebrani ulegli magii słowa Wyspiańskiego.

Wybrane fragmenty ,,Wesela” czytali: Pani Dorota Chowaniec (dyrektor szkoły), Pan Stanisław Buła (z-ca Przewodniczącego Radny Gminy Nowy Targ), Pani Józefa Kuchta (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej), Pani Monika Luberda (reprezentująca Gminną Bibliotekę), Pan Roman Latoń (nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ), Pan Kazimierz Dziga (sołtys wsi Łopuszna), Pan Mateusz Buła (prezes Związku Podhalan Oddział Łopuszna), Pani Małgorzata Głowacz ( przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich ), Pan Szczepan Bednarczyk (przedstawiciel rodziców uczniów), Pan Andrzej Chowaniec ( przedstawiciel Związku Podhalan), oraz Aleksandra Podgórna, Kinga Maciasz, Karina Luberda, Łukasz Domalik i Jakub Faltyn (uczniowie).

Po przeczytaniu wybranych scen z aktu I głos zabrał Pan Leszek Dall – pracownik Muzeum Tatrzańskiego i wielki pasjonat historii, który przybliżył zebranym gościom związki Tetmajerów z Łopuszną oraz opowiedział o dwóch przedstawicielach tego rodu obecnych na kartach „Wesela“. Podczas kolejnych przerw uczestnicy mogli wysłuchać anegdot odwołujących się do tradycji weselnych z terenu Podhala, a także obejrzeć prezentację dotyczącą samego Wyspiańskiego oraz znaczenia symboli umieszczonych w czytanym dramacie.

Całości dopełniła oprawa muzyczna uroczystości, czyli piosenka Marka Grechuty „Wesele“ oraz multimedialny pokaz krakowiaka w wykonaniu zespołu „Mazowsze“.

Na zakończenie każdy gość, który pojawił się w dworku, dostał exlibris ze specjalną pieczęcią nadesłaną nam z Kancelarii Prezydenta. Dzięki naszym gościom, ich zaangażowaniu i wspaniałej atmosferze, do której przyczynił się każdy z osobna, jesteśmy przekonani, że takie akcje jak Narodowe Czytanie rzeczywiście mają sens.

Szczególnie chcielibyśmy podziękować Pani dyrektor Muzeum Tatrzańskiego za udostępnienie dworu Tetmajerów na Narodowe Czytanie oraz Panu Leszkowi Dallowi – gospodarzowi tego miejsca, a także tym osobom, które zgodziły się wziąć udział w tak szczytnej inicjatywie.

Dziękujemy też widowni za wielką życzliwość i zachęceni tegorocznym czytaniem zapraszamy na kolejną akcję, która odbędzie się już za rok.

2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_001 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_011 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_013 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_015 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_021 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_022 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_025 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_028 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_032 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_033 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_035 2017_Narodowe czytanie_Łopuszna_040