Ślad historii
Jak na większości wiosek spiskich, tak i na Krempachach historia odcisnęła swoje piętno. Założenie wsi w XIV wieku przy starym szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa na Węgry przez możny ród węgierski Berzeviczych, – predysponowało wieś do miana znaczniejszego ośrodka kulturalnego i gospodarczego.
Wieś z rynkiem?
Prawdziwym ewenementem i gratką dla ciekawych świata jest układ wsi. Choćby dla tego warto Krempachy mieć na mapie swojej podróży przez Gminę Nowy Targ. Charakterystyczny dla wsi spiskiej typ zabudowy zwartej przybrał kształt unikatowy w skali europejskiej. Centrum stanowi długi plac z kościołem, szkołą i remizą strażacką. Można by rzec – jedyna wieś, która ma swój rynek. Z tego placu odchodzą główne ulice zabudowane od frontu murowanymi domami, z przejazdami w głąb podwórza, do którego przylegają zabudowania gospodarcze. Stosunkowo niewielka miejscowość szczyci się dwoma kościołami i jak to bywa w tym regionie Polski obydwa są cennymi zabytkami. Kościół parafialny św. Marcina reprezentuje przejściowy styl gotyku i renesansu. Bogato zdobiony ołtarz kościoła cmentarnego św. Walentego to szczególnie ciekawy przypadek rokoko.
Filmowe plenery
Malownicze skałki wapienne są charakterystyczne dla okolic Krempach, ale prawdziwym rarytasem dla turystów (wszak nie każdy ma ochotę zdobywać tatrzańskie szczyty) jest przełom Białki i tamtejszy rezerwat. Kąpiel w tej najczystszej, ale i najzimniejszych spośród rzek podhalańskich to skuteczny magnes, a w Krempachach nie brakuje wygodnych kwater dla turystów. Skały przyciągają wspinaczy skałkowych, którzy znajdą tu około 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. W lecie warto skusić się na spływ kajakiem albo pontonem. To plenery iście filmowe, więc ekipy z kamerami chętnie zaglądają w te strony. To tu kręcono sceny do m.in. „Karola, człowieka, który został papieżem”. Filmowcy na pewno tam wrócą, a nuż zaproszą wypoczywających nad Białką na plan filmowy?