Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Harklowa

Podhalański gotyk
Jednych do przycupniętej u stóp Gorców Harklowej zwabi XV-wieczny gotycki kościół drewniany. Słusznie, bo to prawdziwy cymes wśród obiektów na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Świątynię zbudowano ok. 1500 r. W środku poczujemy ciężar wieków – autentyczne z czasu budowy dwa gotyckie portale, pozostałości polichromii patronowej i późnobarokowe ołtarze – w głównym umieszczono obrazy z pierwotnego gotyckiego tryptyku z pocz. XVI w. Dla miłośników historii godny uwagi będzie również XIX-wieczny zespół dworski z oryginalną obronną „kurzą stopką”. W ostatni dzień roku 1861 urodził się tu Włodzimierz Tetmajer malarz i grafik, jeden z wybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski i przyrodni brat poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Z rowerowego siodełka
Harklową warto odwiedzić rzecz jasna nie tylko dlatego. To przedsionek Gorców, a jak wiadomo z Turbacza rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry. To dobra miejscówka dla rowerzystów. Czy będzie to ścieżka rowerowa z Waksmundu do Knurowa, czy przeznaczona dla bardziej zaawansowanych rowerzystów trasa Harklowa – Dębno – Huba, zapierająca dech ze względu na skalę trudności, ale i widoki, czy wreszcie tzw. Gościniec Barabów, czyli droga Harklowa – Ochotnica Górna przez Knurów – każdy rowerzysta zamarzy by tam wrócić. Zdaniem obieżyświatów Gościniec to jedna z najpiękniejszych dróg widokowych w Polsce. Przecina stoki Gorców w paśmie Lubania z kulminacją na Przełęczy Knurowskiej.

Ikebana i orgiami pod Turbaczem
Po zakamarkach Gorców i Harklowej lubią spacerować Japończycy. Zdziwienie? Miejscowość ma swoją ambasadorkę. Akiko Miwa wiele lat temu zamieniła japońskie Nagano na jedną z polan w Gorcach i wybudowała tam pensjonat zwany po prostu Akiko. Tym sposobem w Harklowej mamy pokazy parzenia herbaty, układania kwiatów, ubierania kimono, Święto Latawca i Święto Kwitnącej Wiśni. Kiedy Akiko Miwa wędrowała przez Gorce pierwszy raz była zima mroźna, śnieżna i słoneczna. Po prostu piękna. Można się więc domyślać, co w Gorce sprowadza znanych z zamiłowania do wysublimowanego piękna mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Do Harklowej zapraszamy oczywiście nie tylko w zimie, bo jest prawdziwe oryginalna i z nutą Japonii jedyna w swoim rodzaju.