Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

Gmina Nowy Targ i Polski Związek Narciarski podpisały umowę o współpracy

 

Władze gminy Nowy Targ od kilku lat kładą duży nacisk na rozwój w regionie narciarstwa biegowego. Od 2014 roku systematycznie rozbudowywane są trasy biegowe. Dziś na terenie gminy jest już około 30 kilometrów tego typu ratrakowanych tras. Organizowanych jest szereg imprez dla dzieci i dorosłych, a także szereg szkoleń dla nauczycieli wychowania fizycznego i instruktorów. Uruchomiony został program stypendialny dla młodych sportowców.

Władze gminy poszły jeszcze dalej w swoich działaniach i w najbliższym czasie – jeszcze w tym roku kalendarzowym – ma ruszyć budowa Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej. Koszt całkowity inwestycji opiewa na kwotę 11 milionów złotych. Władzom gminy udało się uzyskać dotację z Ministerstwa Sportu w kwocie 4 mln złotych i Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 2 mln złotych. W ramach inwestycji – nad realizacją której prace rozpoczęły się już w 2016 roku – powstanie narciarska trasa biegowa o długości 1,85 km o szerokości ok. 9 metrów na podbiegach i 6 metrach na zjazdach wraz ze stadionem i odpowiednim zapleczem. Planowo trasy biegowe mają zajmować powierzchnię około 13 tys metrów kwadratowych. Obiekt będzie wyposażony w szatnie i zaplecze techniczne i sędziowskie oraz trasę nartorolkową. Planowana jest też budowa stadionu ziemnego z terenem przygotowanym na montaż rozbieralnych trybun. Rzecz jasna będzie też profesjonalny system naśnieżania. Całość będzie oświetlona. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2020 roku.

I właśnie w ramach podpisanej umowy PZN ma wspierać władze gminy w budowie, funkcjonowaniu i promocji Centrum Narciarstwa Biegowego.

PZN zawsze będzie przyklaskiwać tego typu inicjatywom, stąd moja obecność tutaj i ta umowa – podkreśla prezes PZN, Apoloniusz TajnerPo sukcesach w skokach narciarskich, które mamy dzisiaj na wysokim poziomie zarówno pod względem sportowym jak i infrastruktury, teraz skupiamy się właśnie na biegach narciarskich. Przykład Justyny Kowalczyk czy innych naszych zawodniczek pokazują, że potencjał w tej dyscyplinie też mamy olbrzymi. Do tego aby się ta dyscyplina rozwijała potrzeba właśnie przede wszystkim odpowiedniej o infrastruktury, bo dzieci i młodzieży chętnych do uprawiania tego sportu nie brakuje. Ośrodki takie jak ten który budował się będzie w Klikuszowej, są albo w najbliższej przyszłości powstaną m.in. w Białymstoku, Ustrzykach, Tomaszowie Lubelski, Ptaszkowej czy Siedlcach. Cieszę się że na terenie gminy Nowy Targ są ludzie tak zaangażowani i zdeterminowani w ciągłym rozwoju i popularyzacji biegów narciarskich. Wiem, że na tym terenie są bogate tradycje związane z tą dyscypliną i ważne że ta tradycja jest kontynuowana i dobrze rokuje na przyszłość. Pozostaje mi tylko pogratulować i kibicować. A władzom Gminy udzielam z tego miejsca pełnego poparcia – dodał Tajner.

Prezes PZN poinformował że w ramach strategii rozwoju w ciągu najbliższych 4 lat w kilku miejscach w Polsce pojawią się urządzenia do produkcji tzw. śniegu technicznego, co umożliwi z jednej strony szybsze uruchomienie tras, a z drugiej ich czasowe wydłużenie. Jednym z takich miejsc ma być właśnie Klikuszowa.

Pozytywna opinia i poparcie jakie udzielił nam PZN na czele z panem prezesem Tajnerem była istotna przede wszystkim w kwestii uzyskania dotacji, a bez niej realizacja tej inwestycji byłaby bardzo trudna. Dlatego bardzo dziękuję panu prezesowi za pomoc i liczę, że w przyszłości nasza współpraca będzie się jeszcze mocniej zacieśniać i przyniesie kolejne efekty – podkreślił wójt gminy Nowy Targ, Jan Smarduch.

Źródło: Podhaleregion, Maciej Zubek