Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Długopole

Cuda przyrody
Rzadkie, a piękne motyle, owadożerne rośliny, płochliwe ptaki i wszystko to w ekosystemie mającym 10 tysięcy lat. By zobaczyć te cuda natury, nie musisz przemierzać równikowej dżungli ani dać się porwać Spielbergowskiej wersji prehistorii. Ten świat jest na wyciągnięcie ręki. Torfowiska Kotliny Orawsko-Nowotarskiej to obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego miłośnika ojczystej przyrody, a Długopole, to malownicza miejscowość, skąd krok tylko do kronik natury zapisanych w wiekowych torfowiskach.

Garść historii
Kronik natury o wiele starszych niż dokument z 1254 roku, który opisując dobra zakonu Cystersów, wymienia pola i łąki o nazwie Długopole. To one stały się prapoczątkiem późniejszej osady, która w roku 1327 lokowana została na prawie magdeburskim. Według dziejopisów, na przełomie XIV i XV wieku Długopole oznaczało skupisko parafii podhalańskich i było pierwotną nazwa Podhala. Dokumenty lokacyjne wymieniają również Piotra ze Słupi z zamku w Szaflarach, pierwszy znanego starostę nowotarskiego. Przez wieki Długopole nie zmieniło swego kameralnego charakteru. Dzisiaj to spokojna miejscowość i znakomity punkt wypadowy w świat unikalnych torfowisk i całego Podhala.

Cierpliwość natury
Malownicze łańcuchy górskie otaczające Kotlinę Orawsko-Podhalańską przysłoniły trochę arcyciekawych torfowisk. W Polsce szczególną atencją otaczamy drzewa, uważane za najstarsze pomniki przyrody ożywionej, których rodowodu szukamy w czasach polskich monarchów. Torfowiska wysokie są również żywymi pomnikami przyrody. Najstarszymi w Polsce, które milimetr po milimetrze rocznie rozwijały się przez 10 wieków. Wstępując tam miejmy świadomość wkraczania w zupełnie inny świat: tajemniczy, niespotykany, zasiedlony przez owadożerne rosiczki, piękne storczyki obuwiki, motyle o wdzięcznej nazwie czerwończyki. Dla najwytrwalszych łowców przyrodniczych wrażeń zarezerwowane jest spotkanie z cietrzewiem i orlikiem krzykliwym. Tak zaopatrzeni w nową wiedzę i zachwyt możemy wyruszyć na dalszą wędrówkę po Gminie Nowy Targ.