Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

99 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W przeddzień 99 rocznicy odzyskania niepodległości w ludźmierskiej parafii miały miejsce uroczystości otwierające świętowanie Roku Niepodległości 2018. Inicjatorem patriotycznych obchodów rozpoczętych przed niemal 20 laty bo w listopadzie 1998 r. , był śp. Ksiądz Kustosz Tadeusz Juchas , wraz z Akcją Katolicką i Związkiem Podhalan. Stało się lokalną tradycją, że każdego roku wieczornicę historyczną przygotowywała kolejna szkoła z terenu parafii. W tym roku ten zaszczytny obowiązek wypełniła młodzież i nauczyciele klas gimnazjalnych b.Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Ludźmierzu. A w związku z faktem ,że historia gimnazjum dobiega końca p.dyr. Maria Ulman zaprosiła do udziału w przygotowaniu programu wieczornicy absolwentów gimnazjum na czele z p.Pauliną Figas / z towarzyszeniem zespołu Festcapella/ i p.Szymonem Szczęchem – prezesem ludźmierskiego koła Związku Podhalan.

Na Mszy św. za Ojczyznę i Jej obrońców, przed ołtarzem Gaździny Podhala w ludźmierskiej bazylice stanęły poczty sztandarowe reprezentujące: ludźmierski Związek Podhalan, b.Gimnazjum im.Tetmajera, SP im.św.Jana Kantego z Ludźmierza i SP im.św.Stanisława Kostki z Krauszowa, ŚZŻAK z Nowego Targu oraz PGRH „Błyskawica” im.mjr J.Kurasia „Orła-Ognia”.

Spotkanie na sali widowiskowej Domu Podhalan im. K.Tetmajera i W.Orkana rozpoczęło się od odśpiewania hymnów; narodowego oraz gimnazjalnego /tekst pióra Staffa ku czci Tetmajera/ Przypomniane zostały okrągłe rocznice roku 2017 przypominające wielkich Polaków- Naczelników Polski ; 200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki /1817/ oraz 150 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego /1867/

Scenariusz wieczornicy /oprac. A. Błaszczyk/ oparty został na fragmencie dramatu „Gałązka rozmarynu” pióra Zygmunta Nowakowskiego / także zapalonego krakowskiego kibica; „ jak umrę pochowajcie mnie na polu karnym Cracovii, jeszcze po śmierci będę bronił jej bramki!”/ opowiadającego o epizodzie z krwawej bitwy Legionów Polskich pod Łowczówkiem

/ bitwa wigilijna 1914/ – w rolach legionistów: Antek Długopolski, Adrian Sąder, Dominik Rusnarczyk, Staszek Kusiak, Miłosz Długopolski. W narracji wydarzeń wykorzystano fragmenty wierszy i artykułów nowotarskiego poety i pedagoga Zygmunta Lubertowicza /przypomniano jego Hymn Podhalański: ”Nie damy Popradowej fali…”- pierwowzór „Pałacyku Michla…”/ Uczniowie wcielili się w rolę takich postaci historycznych jak: Adam Mickiewicz/ Piotr Jachymiak – Peja/, Walerian Łukasiński / Patryk Zborowski/, Romuald Traugutt/ Grzegorz Długopolski oraz Peja/ z babcią Justyną /Asia Balicka/, Józef Piłsudski / Peja/ i w jego cieniu brat Bronek /Konrad Długopolski/ wraz z matką Marią /Julia Janowska/ , Bolesław Wieniawa-Długoszowski /Szymon Lipkowski/ Gościnnie w roli legionowego kapelana – P. Dominik Sterkowicz, emerytowany polonista z SP w Obidowej. Teksty prozy i poezji recytowali: Kinga Długopolska, Katarzyna Fit, Sabina Szczęch, Karolina Tylka, Daniel Czaja.

Układ taneczny polskiego chodzonego – poloneza przygotowała p. Barbara Balicka. Legionowe i partyzanckie szlagiery wykonał młody stażem ale utalentowany zespół wokalno-instrumentalny gimnazjalistów pod kierunkiem p.Piotra Urzędowskiego. Cała sala śpiewała z nimi! Wielką radość wspólnego śpiewania w klimatach radosnej Niepodległości sprawili także absolwenci gimnazjum, którzy przygotowali bogaty repertuar pieśni patriotycznych; góralskich, skautowych, ułańskich. W finale spektaklu p.Paulina – szefowa ekipy absolwentów wzruszyła publikę cudownym wykonaniem „Białego krzyża” /przebój Krzysztofa Klenczona i Czerwonych gitar z 1969/ poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych, z biało-czerwonymi różami na deskach sceny , aby nie zapomnieć o Tych , którzy nie wrócili z leśnych dróg.

Na zakończenie Pan Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch serdecznie podziękował nauczycielom i uczniom gimnazjum za wieloletnią tradycję wieczornic patriotycznych, które gromadziły społeczność parafii ludźmierskiej. Ksiądz Proboszcz Jerzy Filek zapowiedział uroczystości, które z okazji roku 100 lecia Niepodległości 1918-2018 będą miały miejsce w Ludźmierzu z udziałem WP podtrzymującego przedwojenne tradycje Pułków Strzelców Podhalańskich, których patronką była MB Ludźmierska / co często objaśniał śp.ks. Tadeusz Juchas/ A już w nadchodzącym miesiącu- 8 grudnia br. przypomnimy postacie konspiratorów z czasów II wojny, z OP Bolesława Duszy „Szaroty” , w rocznicę śmierci dowódcy ludźmierskiej placówki „szarotowców” Władysława Borzęckiego „Mocarnego” powieszonego przez Niemców w pokazowej egzekucji w 1943 r. Aby upamiętnić tę bohaterską postać przed bazyliką w Ludźmierzu odsłonięte zostanie historyczne epitafium.

 

davdavdavdavdavdavdavdavdavdavdavdavdav

davdav