Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

VII Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Ludźmierzu

Tegoroczna wystawa odbywała się w dniach 7 – 8 lipca 2018r. VII edycja zgromadziła hodowców zwierząt, wystawców sprzętu rolniczego, instytucji związanych z rolnictwem oraz  producentów wyrobów mleczarskich.

Pierwszy dzień to wytężona praca dla hodowców związana z wyceną zwierząt i wyborem Superczempionów Wystawy. W specjalnie przygotowanym do tego celu zadaszonym ringu swoje najlepsze sztuki prezentowali hodowcy bydła mlecznego, koni oraz owiec Równocześnie odbywała się ocena królików. Po zakończeniu oceny hodowcy mogli posłuchać zespołu regionalnego z Łopusznej „Góralsko Brać”. Zwiedzający mogli podziwiać prezentowane przez hodowców bydło, konie, króliki, owce, kozy oraz gołębie. W sobotę odbył się piknik ekologiczny, podczas którego prezentowane były nowoczesne urządzenia c.o. oraz odnawialnych źródeł energii, a najmłodsi mogli uczestniczyć w grach i zabawach. Piknik zakończyła biesiada poniekąd ekologiczna przygotowana przez grupę kabaretową Sprawa Drugorzędna. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także wystawiane traktory, maszyny i  urządzenia rolnicze najnowszej generacji oraz stoiska pozostałych wystawców.

Pierwszy dzień zakończył się wręczeniem przez Wójta Gminy Nowy Targ Jana Smarducha oraz przedstawiciela Federacji Wojciecha Rasińskiego nagród dla hodowców za udział w wystawie oraz wieczorem hodowcy przy muzyce zespołu Fest Capella.

Drugi dzień Wystawy rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w intencji Hodowców w Bazylice Mniejszej w Ludźmierzu. W procesji z darami przyniesiono kwiaty, owoce, sery, oscypki, chleb, mleko – wyroby będące owocami pracy hodowców.

Z sanktuarium hodowcy oraz licznie zaproszeni goście udali się na teren wystawy, gdzie Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Starosta Nowotarski Krzysztof Faber, Prezes Małopolskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Krakowie Zbigniew Młyński, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik dokonali otwarcia Wystawy.

W otwarciu uczestniczyło wielu znamienitych gości:

  • Wójt Gminy Czarny Dunajec ,
  • Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki,
  • Prezes Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego Wacław Drożdż,
  • Dyrektor Instytutu Zootechniki w Balicach dr hab. inż. Maciej Pompa-Roborzyński

oraz wielu innych znamienitych gości.

Po otwarciu wystawy nagrody (puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe) za tytuły czempioonów i superczempionów odbierali nagrodzeni wystawcy. Atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe dla hodowców wręczali również wójtowie gmin, organizacje branżowe oraz przedstawiciele sponsorów.

Następnie odbył się konkurs wiedzy rolniczej dla uczestników wystawy przygotowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Niezwykle atrakcyjne nagrody rzeczowe na konkurs ufundował Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, KRUS oraz Gmina Nowy Targ. Konkurs prowadził Pan Stanisław Buła z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu.

Setki zwiedzających oglądało pokazy nagrodzonych zwierząt – bydła, koni oraz owiec. Równie widowiskowe były pokazy zaprzęgów regionalnych. Najmłodsi uczestniczy wystawy mogli ucharakteryzować się w różne zwierzęta . Na zakończenie imprezy wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki Andrzej Rybiński, a po nim Ivan Komarenko gromadząc tłumnie publiczność.

Autor Zdjęć: Jarosław jarky Haber