Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Szlembark

Nazwa Szlembark nie brzmi tak tolkienowsko jak Błotnista Góra, ale tak właśnie należy ją tłumaczyć. Jest to spolszczone słowo Schlammberg o takim dokładnie znaczeniu, co świadczyć może o niemieckim pochodzeniu założyciela tej wsi. Jej powstanie łączy się także z osadnictwem klasztoru sióstr klarysek, które w roku 1326 założyły wioskę Maniowy.

Nietrudno zrozumieć autora nazwy wsi, ponieważ jest ona położona na terenach pociętych przez ujścia wodne. Całą miejscowość okala potok Graniczny, który zgodnie z nazwą wyznacza jej granice, oddzielając od pól należących do sąsiadów. Zaś potoki Studziański i Szlembarski, płynące przez Błotnistą Górę, dzielą ją na małe osiedla.

Pierwsza osada, która powstała na tym terenie, umiejscowiona była na samym środku obecnej wsi i nosiła niezwykłą nazwę – Śleboda. W góralskiej gwarze słowo to oznacza wolność…

I być może właśnie tą wolnością, którą dzięki towarzystwu zachwycających krajobrazów, oddaleniu od cywilizacji i ogromnej sympatii mieszkańców, tak mocno tutaj czuć, zachwycił się niegdyś jeden z najwybitniejszych polskich grafików, Tadeusz Kulisiewicz. Urodzony w Kaliszu artysta odwiedził Szlembark w 1926 roku i od tej pory powracał tutaj często przez całe swoje życie. Zauroczony tym miejscem, stworzył cykl drzeworytów jemu poświęcony. Ukazał w nim Szlembark w sposób surowy i poważny. Tutaj powstały też jego największe dzieła: „Teka Szlembarska” i „Nowy Szlembark”.

Spacerując po Szlembarku w poszukiwaniu tych samych doznań, które odczuwał Kulisiewicz, nie można nie zatrzymać się przy zabytkowym kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, z 1870 roku. Zatrzymać się, odetchnąć górskim powietrzem i… nabrać siły do dalszej wędrówki!

Ponieważ wioska położona jest na południowych stokach Lubania – najwyższego szczytu w południowo – wschodniej części Gorców, nic więc dziwnego, że daje także początek szlakowi nań prowadzącemu. Miłośnicy podróży na dwóch kółkach także znajdą coś dla siebie – przez wioskę przebiega ujmujący szlak rowerowy.

W Szlembarku, oraz przysiółku Studzionki, przez który wiedzie szlak turystyczny, czeka na gości wiele kwater prywatnych oferujących noclegi. Odwiedź Błotnistą Górę i skosztuj podhalańskiej ślebody!