Polowanie z aparatem i lornetką

Odkrywcze podglądanie, fotografowanie i filmowanie unikatowej gorczańskiej fauny i flory dostarczają niezapomnianych, fascynujących odczuć i wrażeń.

Przedstawiciele flory : krokusy, parzydło leśne, ciemiężyca zielona, kuklik górski, urdzik karpacki, wiechlina alpejska, żywiec gruczołowaty, fiołek dwukwiatowy

Przedstawiciele fauny: gronostaj, borsuk, salamandry, sarny, jelenie, dziki, wilki, traszka karpacka, niedźwiedź brunatny, ryś, żbik, orlik krzykliwy, głuszec.

Przed wyprawą w teren w celach obserwacji i dokumentacji warto posiąść wiedzę na temat ich wyglądu, trybu życia, zachowań i siedlisk – wiedzę ogólną, jeżeli nie nastawiamy się na poszukiwanie konkretnych osobników/okazów, lub wiedzę szczegółową – jeżeli wyruszamy w teren w celu obserwacji określonych gatunków. Odkrywca terenowy powinien czuć i rozumieć przyrodę – wiedzieć, na co patrzy i dokonywać właściwej interpretacji zjawisk przyrodniczych.

Obserwowanie i fotografowanie fauny i flory w ich naturalnych siedliskach przynosi wiele radości.

Najtrudniejszą sztuką jest takie zbliżenie się do zwierzęcia na odległość właściwą dla obserwacji bezpośredniej lub przez lornetkę lub lunetę, aby nie wiedziało, że jest obserwowane i mogło zachowywać się naturalnie. Wtedy obserwacja będzie miała prawdziwy sens i wartość.

Wybierając się na wycieczkę w teren, musimy zadbać o odpowiedni, kamuflujący ubiór (w odcieniach naturalnej zieleni, brązu lub szarości) i koniecznie gumowce lub buty trekkingowe. Ubranie powinno być odpowiednie do panujących warunków atmosferycznych.

Niezwykle trudno jest obserwować i fotografować ssaki. Uzyskanie udanych zdjęć fotograficznych lub filmowych tych zwierząt, a zwłaszcza rzadszych gatunków, to poważne wyzwanie, nawet dla doświadczonego przyrodnika i dokumentalisty. Dzika zwierzyna jest bowiem nieustannie przepłaszana przez człowieka, co sprawia, że jest bardzo czujna i skryta i prowadzi najczęściej nocny lub poranny tryb życia. Aby obserwować i fotografować ssaki należy się ukryć, jednak to może okazać się niewystarczające, ponieważ ssaki mają doskonały węch. Trudność polega na tym, że ukrycie własnego zapachu jest właściwe niemożliwe, natomiast można stosować metody go maskujące, jak np. podchodzenie zwierza pod wiatr, obserwacja z góry lub zza naturalnych wyniosłości terenu np. pagórków. Aparat fotograficzny musi być wyciszony, a jego lampa błyskowa – wyłączona. Bardzo dobrym miejscem do podpatrywania ssaków jest miejsce, gdzie dostępne jest pożywienie.

Właściwy sposób prowadzenia obserwacji przyrodniczych – w stosownych przypadkach z bezpiecznego ukrycia i bezpiecznej odległości – nie tylko decyduje o ich zakresie i jakości, ale także zapewnia bezpieczeństwo zarówno obserwatorowi, jak i  obiektowi. Dobry obserwator i fotograf przyrody dba o to, aby zwierzęta nie traktowały go jako intruza – nie ingeruje w ich świat, a tylko rejestruje sceny z ich życia. Stosuje się do zasad ochrony środowiska przyrodniczego. Pamiętaj o tym! W przeciwnym razie Twoje obserwacje przyrodnicze będą miały pozorną wartość.

Prowadząc  amatorskie obserwacje, powinieneś poruszać się wyłącznie po terenach dozwolonych, nie ingerować, nie dotykać, nie zachowywać się głośno oraz nie śmiecić. Do obserwacji używaj tu przede wszystkim lornetki, lunety lub lupy.

Zdobyłeś podstawową wiedzę na temat obserwacji przyrody. Zastosuj ją w praktyce – ruszaj w  gorczański plener.