Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

Ocalić od zapomnienia

ocalić od zapomnienia

Już po raz piąty w Spiskiej Izbie w Nowej Białej odbędzie się spotkanie z cyklu Ocalić od zapomnienia. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będą archeologiczne skarby skrywane przez Obłazową, o których opowie prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak wraz ze swoimi studentami. Pierwsze wykopaliska archeologiczne w skale Obłazowa, profesor dr hab. Valde-Nowak przeprowadził w połowie lat 90. XX wieku. W jaskini archeolodzy natrafili na najstarszy na świecie bumerang oraz fragmenty kości palców, kości mamutów, muszle Conus i wiele innych, ale o tym opowiedzą sami badacze. Przybliżą historię Obłazowej oraz teorie związane z jej znaczeniem w prehistorii. Tradycyjnie podczas spotkania Ocalić od zapomnienia w Spiskiej Izbie, będzie można zapoznać się z tradycją i rzemiosłem XIX i XX wiecznej spiskiej wioski.