Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Nowa Biała

Chcesz przenieść się w czasie o dziesiątki tysięcy lat…? Marzysz o namacalnym zetknięciu się z prehistorią? Chciałbyś odkryć tajemnice zarzewia naszych dziejów?

Nie musisz wyruszać pod piramidy dalekiego Egiptu ani wspinać się na peruwiańskie Machu Picchu! Wystarczy odwiedzić urokliwą, podhalańską miejscowość, jaką jest Nowa Białka. Z pewnością nie tego się spodziewałeś!

A jednak to właśnie tutaj, w tej niepozornej wiosce, odkryto najstarsze w Polsce szczątki człowieka, datowane na 30 tysięcy lat! Możemy mieć pewność co do tego, że człowiek ten potrafił posługiwać się bumerangiem, ponieważ ten przedmiot, wykonany z ciosu mamuta, również skrywała jaskinia w Obłazowej. Co więcej, jest to bumerang najstarszy na świecie! Tych niebywałych odkryć dokonał prof. Paweł Valde – Nowak, okrywając podhalańską jaskinię nieśmiertelną sławą. Jest ona porównywana z najwyśmienitszymi archeologicznymi sekwencjami europejskimi i najprawdopodobniej pełniła też funkcję paleolitycznego sanktuarium…

Posiadanie tych skarbów niekoniecznie musiało być naszym, Polaków, zaszczytem, ponieważ Nowa Biała nie zawsze mieściła się w granicach Polski. Należała kolejno do Węgier, Czechosłowacji, Słowacji… by w końcu na stałe zagościć w naszym kraju. Miejscowość tę przecinał niezwykle ważny szlak handlowy, przez który wiekami przejeżdżały wozy wypełnione po brzegi winem i tytoniem.

Architektura Nowej Białej jest charakterystyczna dla spiskich wsi – zwarta zabudowa, która przypomina małe miasteczko; domy wyrastają zaraz obok siebie, wzdłuż dwóch równoległych ulic. Szczególnie wart uwagi jest murowany kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1725 r., w którym możemy podziwiać rokokowy ołtarz, a także mały kościółek św. Marii Magdaleny, znajdujący się przy zielonym szlaku turystycznym.

Rzeka płynąca wzdłuż wsi, Białka, wijąca się wśród skałek tworzy niezwykle urzekający pejzaż. Przełom Białki, bo o nim mowa, jest nie tylko gratką dla oka, ale także cennym obszarem pod względem szaty roślinnej. Z uwagi na m.in. reliktową roślinność naskalną został on objęty ochroną i stał się rezerwatem przyrody.

Nowa Biała zaprasza na odpoczynek aktywny – wspinaczkę wśród skał Obłazowej i Kramnicy, a także ten bierny, niemniej potrzebny, na kamieniste plaże nad Białką. Tych wciąż nieprzekonanych do odwiedzenia malowniczej miejscowości z pewnością przekona fakt, że przyjeżdżając tutaj będą mogli poczuć się jak…prawdziwi zbójnicy! Tutaj bowiem kręcono wiele scen popularnego i ukochanego przez miliony Polaków serialu, Janosik. Tutaj każdy może zostać zbójnikiem! Wystarczy dodać do tych podhalańskich klimatów troszkę wyobraźni…