Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Ludźmierz

Ludźmierz to miejscowość budząca głównie skojarzenia z kultem Maryjnym, przez co niewielu wie, że jest jeszcze jeden powód by ją poznać i odwiedzić… Tym powodem jest jej wiek. Ludźmierz bowiem to najstarsza wieś na Podhalu, która zakładana była niejako dwukrotnie. Po raz pierwszy, w roku 1234 przez wojewodę krakowskiego, Teodora Gryfita, który sprowadził w te okolice Cystersów. To właśnie im wieś zawdzięczała kościół oraz klasztory, które jednak zmuszeni byli opuścić po napaści Tatarów, jaka miała miejsce już 7 lat po założeniu miejscowości. Do ponownej lokacji doszło około 90 lat później.
Największą chlubą Ludźmierza jest neogotycka świątynia z rokokowym ołtarzem i cudowną figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywanej Królową Podhala, powstałą ok. 1400 roku, do której pielgrzymują wierni z całego kraju. Jej łaskom i mocy nie oparł się sam Ojciec Święty, Jan Paweł II, który odwiedził Ludźmierz podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1997 roku. On także podniósł Sanktuarium Ludźmierskie do rangi Bazyliki Mniejszej, co tym bardziej wzmacnia jej znaczenie, jako miejsca przechowywania słynącej łaskami figury. Do Bazyliki przyciąga także jej otoczenie: zachwycające krużganki, stacje drogi krzyżowej, wieczernik czy Dom Pielgrzyma, będący spokojną oazą i miejscem wypoczynku dla wszystkich, którzy zechcą odwiedzić Ludźmierz. Niezwykłą pamiątką wizyty Ojca Świętego w Ludźmierzu jest także Ogród Różańcowy. To miejsce modlitwy i zadumy, w którym spacerując urokliwymi ścieżkami przemierzamy wszystkie tajemnice różańcowe, przedstawione w marmurowych rzeźbach.
Ta podhalańska wieś jest także kolebką rodzimej poezji… Dlaczego? To tutaj urodził się Kazimierz Przerwa – Tetmajer, poeta, nowelista, przedstawiciel Młodej Polski. W jego utworach nietrudno odnaleźć inspiracje urokliwymi podhalańskimi krajobrazami, które towarzyszyły jego dzieciństwu i dorastaniu…
Obecnie Ludźmierz oferuje znacznie więcej atrakcji, niż za czasów Przerwy-Tetmajera. Kusi nie tylko turystów – genialnymi widokami, m.in. na panoramę Tatr, ale także amatorów jazdy konnej, Terenową Stadniną Koni. Natomiast połączenie tych dwóch przyjemności będzie prawdziwym uwolnieniem się od codziennego zgiełku i zastrzykiem pozytywnej energii na wiele dni! Wystarczy to sobie wyobrazić: lekki stukot kopyt wśród traw, ciepły wiatr we włosach…i widok na majestatyczne góry. Takiej rozrywki nie można sobie odmówić…!
Nic dziwnego, że Ludźmierz inspiruje i zachwyca… nie tylko poetów, ale także turystów. To miejsce wyjątkowo bogate w szlaki rowerowe, konne (Transbeskidzki Szlak Konny), a także turystyczne (Czerwony Szlak). Ten fakt najlepiej świadczy o tym, że istnieją tu miejsca, które tylko czekają, aby nas zafascynować!