Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Klikuszowa

Klikuszowa to wioska, którą śmiało można nazwać… królewską. Do XIII w. obszary te stanowiły królewską własność, natomiast w roku 1389 sam król Władysław Jagiełło założył tutaj wieś na prawie magdeburskim, powierzając jej lokację Henrykowi z Klikuszowej.
Miejscowość położona jest w podgórskiej strefie Gorców, dzięki czemu jest idealnym miejscem dla tych, którzy nie mają ochoty bądź sił na zdobywanie wysokich, górskich szczytów. Łagodne wzniesienia sprzyjają spokojnym, rodzinnym spacerom i wyciszającym pieszym wędrówkom. Jednak również bardziej ambitni turyści odnajdą tutaj coś dla siebie, ponieważ te podgórskie tereny stanowią doskonałą bazę wypadową w Gorce Zachodnie, a także na szczyt Turbacza.
Klikuszowa to raj dla piechurów, oszałamiający bogactwem szlaków. Jeden z nich to czarny szlak turystyczny na Turbacz. Drugi, będący jednocześnie trasą narciarską, wiedzie m in. przez Jaworzynę Obidowską (938 m.n.p.m.), Stare Wierchy i Obidowiec. Kolejny, stanowiący przedłużenie tej trasy w kierunku zachodnim, prowadzi wędrowców przez Przełęcz Sieniawską na Żeleźnicę na Pogórzu Orawskim (912 m.n.p.m.), a następnie grzbietem Beskidu na Halę Krupową w Paśmie Policy (1369 m.n.p.m.). Warto przemierzać te szlaki o każdej porze roku, ze względu na niebywałe walory przyrodnicze: bliskość gór oraz malujące się pod nimi krajobrazy dolin i wiosek, krystalicznie czyste i rześkie powietrze, obfita szata roślinna… natura na wyciągnięcie ręki!
W tym małym „królewskim” zakątku urzeka budownictwo. Wciąż możemy podziwiać tutaj stare, góralskie domy budowane z bali, upiększone czarującymi gankami, zdobionymi kwiatowymi ornamentami. Domostwa te budowano w taki sposób, aby były ustawione ścianą frontową do południa, do słońca… Tak, aby ich mieszkańcy mogli cieszyć się jego promieniami jak najdłużej w trakcie dnia.
Klikuszowa bogata jest nie tylko zachwycającymi górami, ale także naturalnym kamieniem, piaskowcem magurskim, który jest tutaj wydobywany. Jest on niezwykłym darem ziemi, o czym świadczy jego szerokie zastosowanie w budownictwie. Piaskowiec wykorzystany jako dekoracja w domu czy ogrodzie zapewnia stały kontakt człowieka z naturą, który tak łatwo w dzisiejszych czasach stracić…
…zawsze jednak można go odzyskać, a już na pewno uda się to w towarzystwie klikuszowskich łąk i przebijającego przez szczyty gór gorczańskiego słońca!