Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

IV Podhalańska Wystawa Zwierząt hodowlanych już za nami

W dniach 11-12 lipca 2015r. w Ludźmierzu przy przepięknej pogodzie odbyła się już kolejna niezwykle udana IV Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Dwudniowe wydarzenie o charakterze hodowlanym i promocyjnym było okazją do zaprezentowania dorobku hodowlanego małopolskich rolników, promocji regionalnych produktów żywnościowych, zakładów przetwórstwa żywności oraz organizacji i firm działających na rzecz małopolskiego rolnictwa. Wystawa okraszona została występami zespołów regionalnych i pokazami w przepięknej scenerii Podtatrza.
Tereny przy ludźmierskich stawach zgromadziły setki wystawców bydła, koni, owiec, kóz, królików i gołębi, kilkadziesiąt instytucji związanych z rolnictwem oraz firm produkujących asortyment dla rolnictwa. Wystawę odwiedziło około 10 tysięcy gości z Polski i zagranicy.
Przedsięwzięcie to stanowi kontynuację III Wystawy, która odbyła się w poprzednim roku oraz I wystawy Bydła Mlecznego i Owiec, która odbyła się 2010 r. w Maruszynie w Gminie Szaflary.
Pierwszy dzień wystawy to dzień ciężkiej pracy dla hodowców związany z wyceną zwierząt i wyborem Superczempionów Wystawy. W specjalnie przygotowanym do tego celu zadaszonym ringu swoje najlepsze sztuki prezentowali hodowcy bydła mlecznego i koni z terenu Polski. Równocześnie odbywała się ocena owiec oraz królików i gołębi. Szczególnie atrakcyjne dla dzieci było z pewnością stanowisko z przepięknymi królikami prezentowanymi przez hodowców z Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt i Stowarzyszenia Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego.
Po zakończeniu oceny hodowcy mogli posłuchać zespołu regionalnego „Jaferniocek” z Ostrowska. Gwiazdą pierwszego dnia imprezy była „Jesika” porwała widownię rytmami muzyki ITALO DISCO.
Pierwszy dzień zakończył się wręczeniem przez Wójta Gminy Nowy Targ Jana Smarducha oraz przedstawiciela Federacji Wojciecha Rasińskiego nagród dla hodowców za udział w wystawie oraz wieczorem hodowcy.
Drugi dzień Wystawy rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w intencji Hodowców w Bazylice Mniejszej w Ludźmierzu . W procesji z darami przyniesiono kwiaty, owoce, sery, oscypki, chleb, mleko – wyroby będące owocami pracy hodowców.
Z sanktuarium hodowcy oraz licznie zaproszeni gości udali się na teren wystawy, gdzie Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Starosta Nowotarski Krzysztof Faber, Prezes Małopolskiego Towarzystwa Hodowców Bydła w Krakowie Zbigniew Młyński, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik dokonali otwarcia Wystawy.
W otwarciu uczestniczyło wielu znamienitych gości:
– Pani Poseł Anna Paluch
– Radny Wojewódzki Stanisław Barnaś
– Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik,
– Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz,
– Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński ,
– Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki,
– Prezes Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego Wacław Drożdż,
– Dyrektor Instytutu Zootechniki w Balicach prof. Eugeniusz Cherbut,
oraz wielu innych znamienitych gości.
Po otwarciu wystawy nagrody (puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe) za tytułu czemiponów i superczempionów wystawy odbierali nagrodzeni. Atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe dla hodowców wręczali również wójtowie gmin, organizacje branżowe oraz w imieniu Głównego Partnera Wstawy Firmy Mlekovita Pan Dyrektor Adam Nita.
Następnie odbył się konkurs wiedzy rolniczej dla uczestników wystawy przygotowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Niezwykle atrakcyjne nagrody rzeczowe na konkurs ufundował Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz KRUS oraz Gmina Nowy Targ. Konkurs prowadził Pan Stanisław Buła z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu.
Kolejną atrakcją był pokaz wyrobu oscypka przygotowany przez Regionalny Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu. Setki zwiedzających oglądało pokazy nagrodzonych zwierząt- bydła, koni oraz owiec. Równie widowiskowe były pokazy zaprzęgów regionalnych.
Po zakończeniu pokazów goście wystawy mogli obejrzeć spektakularny pokaz trialu rowerowego zaprezentowany przez Mistrza Polski Jacka Jarząbka z Łopusznej.
Przed godziną 19 – tą zgromadził się ogromny tłum fanów czekający na koncert Zbigniewa Wodeckiego. Artysta pokazał wielką klasę oraz niezwykły warsztat umiejętności wokalnych oraz instrumentalnych. Widownia przyjęła gościa ciepło i gromkimi oklaskami nagradzała wyśpiewane dzieła.
Całą imprezę charyzmatycznie prowadził P. Adam Hajnos Radny Gminy Nowy Targ , który bezustannie czuwał nad porządkiem programu oraz bawił gości dobrym humorem i pogodą ducha.
Wystawę zakończył występ zespołu „Honaj” z Dursztyna.
Zorganizowania wystawy podjęli się:
• Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch
• Starosta Nowotarski Krzysztof Faber
• Prezes Małopolskiego Towarzystwa Hodowców Bydła w Krakowie Zbigniew Młyński
• Prezes Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie Zenon Podstawski
• Prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz Władysław Klimowski oraz dyrektor Jan Janczy
• Prezes Stowarzyszenia Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego – Józef Górka
• Prezes Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Waksmund Kazimierz Iskrzycki
• Prezes Stowarzyszenia Hipicznego Pro Nati w Ludźmierzu Wojciech Ścisłowicz
Współorganizatorami byli:
– Gmina Czarny Dunajec
– Gmina Szaflary
– Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
– Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt
– Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu
– Agencja Rynku Rolnego
– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie
– Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
– Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy
– Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
– Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
– Małopolska Izba Rolnicza
– Małopolskie Centrum Biotechniki
– Małopolski Związek Hodowców Koni Oddział Poronin
Patronat:
Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego
Główny partner Wystawy:
Mlekovita
Patronat medialny:
24tp.pl
Tygodnik Podhalański TV
Radio Alex
Podhaleregion.pl
Podhale24.pl