Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Gronków

Podobnie jak Krempachy i Dursztyn, Gronków położony jest w zasięgu Pienińskiego Pasa Skałkowego. Tu również można podziwiać wybijającą wysoko ponad równinę podhalańską wapienną skałę zwaną Cisową Skałką (685 m n.p.m.). Trud krótkiej wspinaczki na Cisową wynagrodzi po stokroć panorama Tatr – warto odetchnąć szerokością pól i wiatrem od strony gór. A sama Cisowa Skałka? – botanicy naliczyli tam 100 gatunków kwiatów…

Brama Podtatrza
Początki Gronkowa ocierają się o legendę, a to ze względu na skąpą ilość materiałów źródłowych, ale niezawodne są w tym względzie cysterskie rejestry. Średniowieczny mnich skopiował w XIV w. przywilej Cystersów w Szczyrzycu pochodzący z XIV w. i wśród posiadłości tego klasztoru wymienił właśnie to miejsce. Parafia istniała około roku 1327. Panują tutaj dogodne jak na Podhale warunki do rozwoju rolnictwa, stąd zapewne Gronków jest jedną z ludniejszych miejscowości Gminy Nowy Targ. Atutem Gronkowa jest położenie – to brama do Tatr i Podtatrza. Po białym szaleństwie na stoku w Białce, czy Bukowinie i wędrówce po tatrzańskich szlakach można wrócić na wygodny nocleg do Gronkowa – ze znalezieniem przytulnej kwatery nie będzie problemu.

Wierność tradycji
Tuż po wojnie wybudowano w Gronkowie kościół, a jakże – w stylu podhalańskim, ale murowany, obłożony białoróżowym wapieniem. O wierności tradycji mieszkańców Gronkowa zaświadczają zdobione belki okapowe, zwane rysiami, ławki, drzwi i balustrada chóru. Tak budowano na Podhalu od wieków, zanim Stanisław Witkiewicz wymyślił i rozpropagował styl zakopiański. Jak całe Podhale i Gronków ma swoją emigracyjna kartę. Rodacy za oceanem nigdy nie zapomnieli o ojcowiźnie i hojnie ją wspierają. Aktywnie działają w Związkach Podhalan w Chicago i Nowym Jorku. Nie szczędzili grosza na budowę remizy, remont kościoła, czy budowę domu parafialnego. To ważny aspekt najnowszej historii tej ziemi.
Wracając do Cisowej Skałki…tuż koło niej biegnie zielony szlak turystyczny. Szaflary, czy zamek w Niedzicy skrywający tajemnicę Inków? Twój wybór.