Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Dursztyn

Spokój i piękno
Dursztyn to jedna z czternastu wsi wchodzących w skład Polskiego Spisza i jedna z trzech miejscowości spiskich w Gminie Nowy Targ. A Spisz historię ma burzliwą, bogatą i pełną zwrotów akcji. Durrstein, co oznacza z niemieckiego twardą skałę, lokowano na prawie niemieckim na początku drugiej poł. XV w. w Pieninach Spiskich, mało znanych, ale widokowo wybornych, pomiędzy Honajem, a Czerwoną Skałą. Najwyżej położona wioska Polskiego Spisza ma w sobie ten niezaprzeczalny czar, że nie ruszając się z miejsca można podziwiać ciemne pasma Gorców, panoramę Tatr, pienińskie Trzy Korony z Jeziorem Czorsztyńskim, a przy dobrej pogodzie tajemniczą sylwetkę Babiej Góry.

Sposobność kontemplacji
Ludzie, którzy przed wiekami zaczynali tutaj życie zatrzymało spokój i piękno. Wiadomo, jakie obrazy malują na niebie wiatr, chmury i zachodzące słońce. Każdy może dać się im porwać. Uczta dla oczu bywa często początkiem uczty dla ducha i tym można tłumaczyć obecność w Dursztynie tak wielu osób konsekrowanych. Swoją działalność prowadzą tu Franciszkanie, Siostry Pasterzanki, Niepokalanki i Ruch „Światło-Życie. Chwile kontemplacji są w Dursztynie dostępne za darmo i dla każdego. Może ktoś zwiedzając te strony zachwyci się grą światła i powietrza i zostanie tu na zawsze?

Smaki Podhala
W XVI wieku w Dursztynie istniał folwark zawiadywany przez węgierskich właścicieli. Po jego likwidacji mieszkańcy Jurgowa wykupili od dziedzica 180 ha lasów, łąk i pól rozciągających się od Jurgowskiej Góry i góry Żar na północy, do góry Honaj na wschodzie. Miejsce to nazywane dziś Jurgowskimi Stajniami jest do dzisiaj ostoją wielowiekowych tradycji pasterskich. Juhasi wypasają tu 1000 owiec z okolicznych podhalańskich i spiskich wsi. Nad Dursztynem wznosi się Czarna Góra, w cieniu której skryła się bacówka – łącznik tradycji z nowymi czasami. Kto więc się tutaj zapuści, z rozmysłem, czy przypadkiem, skusi się zapewne na wyśmienite oscypki i pierwszorzędny bundz – znaki firmowe podhalańskiego menu.