Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Aktualności

Dofinansowanie do ekologicznej energii – 29 milionów na ponad 3,5 tysiąca instalacji dla mieszkańców.

 

W dniu 12 października 2018 r. na wspólnej konferencji Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz, Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach oraz Wiceburmistrz Miasta Nowy Targ Waldemar Wojtaszek poinformowali o pozyskaniu dofinansowania w łącznej kwocie prawie 29 mln złotych na instalacje fotowoltaiczne, solarne, pompy ciepła oraz wymianę pieców c.o. W dniu 9 października 2018 r. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął Uchwałę, na mocy której przyznano pełne dofinansowanie dla projektu pn. „Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia”. Pozyskane środki na ekologiczne instalacje OZE pozwolą na montaż ponad 3,5 tysiąca instalacji na terenie gmin uczestniczących we wspólnym projekcie, którego liderem jest Gmina Nowy Targ. Cały projekt opiewa na prawie 53 mln złotych, a dofinansowanie pozwoli na pokrycie 60 % kosztów kwalifikowanych instalacji. Mieszkańcy, który zadeklarowali chęć uczestnictwa w projekcie będą mogli zamontować wybrany przez siebie rodzaj instalacji pokrywając tylko 40 % jego wartości.  Udział w projekcie przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom, w postaci nowoczesnych instalacji OZE, dzięki którym zaoszczędzą środki wydatkowane na opał czy energię elektryczną, ale przede wszystkim świadomość, że przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Jest to pierwszy tak wielki projekt w naszym regionie, który mógł zaistnieć tylko dzięki dobrej współpracy gmin, którym zależy na poprawie jakości życia swoich mieszkańców. Na terenie podhalańskich gmin biorących udział we wspólnym projekcie przewidziano montaż 2924 instalacji:

Gmina Nowy Targ – 1574 sztuki

Kolektory słoneczne – 985 sztuk
Pompa ciepła typu powietrze CWU – 147 sztuk
Panele fotowoltaiczne – 417 sztuk
Kotły biomasowe – 25 sztuk

Gmina Miasto Nowy Targ – 590 sztuk

Kolektory słoneczne – 269 sztuk
Pompa ciepła typu powietrze CWU – 225 sztuk
Panele fotowoltaiczne – 96 sztuk

Gmina Czorsztyn – 145 sztuk

Kolektory słoneczne – 65 sztuk
Pompa ciepła typu powietrze CWU – 31 sztuk
Panele fotowoltaiczne – 49 sztuk

Gmina Łapsze Niżne – 615 sztuk

Kolektory słoneczne – 251 sztuk
Pompa ciepła typu powietrze CWU – 75 sztuk
Panele fotowoltaiczne – 252 sztuki
Kotły biomasowe – 37 sztuk.