Telefon: 18 26 14 136, 18 26 14 100

Informacje o regionie

Wapienne skały Pienin, jaśniejące pośród rozległych, soczyście zielonych podhalańskich polan i hal, dostojne i tajemnicze szczyty Gorców, a wszystko to przecięte sunącym dumnie Dunajcem. To magiczna kraina łącząca w sobie piękno różnorodnych gór z niewątpliwym urokiem równiny Kotliny Orawsko – Nowotarskiej, z dodatkowym atutem, jakim jest zachwycający widok na panoramę Tatr.
Podhale jest bogate różnorodnością… Krajobrazów, miejsc i czasów. Tutaj czas obecny magicznie plącze się z dawnymi latami, których ślady w postaci pasterskich chat, rozrzuconych po halach, wciąż możemy napotkać. To rzeczona obfitość krajobrazów w połączeniu z gościnnością i sympatią mieszkańców, ma tak wielką moc przyciągania turystów…
Gmina Nowy Targ jest wręcz usiana szlakami turystycznymi, zarówno prowadzącymi na najwyższe z Gorczańskich szczytów, jak i spacerowymi, idealnymi dla rodzinnych wycieczek. Dla głodnych wiedzy też coś się znajdzie, i to na świeżym powietrzu! Ścieżka edukacyjna „Partyzancką ścieżką na Turbacz” łączy w sobie treści historyczne z walorami przyrodniczymi, natomiast niezwykle urozmaicona ścieżka „Z Łopusznej na Jankówki” prowadzi przez Gorczański Park Narodowy, umożliwiając turystom podziwianie z bliska jego florystycznych i krajobrazowych cudów.
Sceneria Podhala to nie tylko góry, a więc i atrakcje turystyczne na górskich wędrówkach się nie kończą! Ich pomysłodawcy zdają się trafiać we wszystkie gusta… Ścieżki rowerowe dla cyklistów, wyciągi narciarskie dla użytkowników w każdym wieku, szlak narciarstwa biegowego, jazda konna, kuligi, imprezy folklorystyczne – to wszystko znajdziemy na tym jednym skrawku podhalańskiej ziemi.
Nie tylko natura zachwyca w tych okolicach. Także ślady życia i kultury pozostawione przez dawnych mieszkańców są warte zobaczenia. Stare, urokliwe kościółki, jak kościół, który liczy sobie ponad 500 lat, czy ten o barwnej i wielokulturowej polichromii, w którym nagrano scenę zaślubin Janosika z Maryną. Dom pamięci ks. Tischnera, dwór Tetmajerów, sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu… Każdy zakątek przyciąga do siebie osobliwym charakterem.
Po takiej ilości atrakcji turystom należy się odpoczynek. A wypocząć można u podnóża gór…w domach wczasowych i kwaterach prywatnych, w których ze zdwojoną mocą można zetknąć się z tutejszą kulturą ludową. Doskonałe jedzenie zapewnia wiele lokali gastronomicznych, a w Łopusznej czyni to także miejscowa pstrągarnia, której rybnym smakowitościom nie można się oprzeć.
Podhalański Szlembark zachwycił grafika, Tadeusza Kulisiewicza, do tego stopnia, że poświęcił mu wiele miejsca w swojej twórczości i powracał tutaj przez całe swoje życie. Ty też daj szansę tym górom, strumieniom i polanom, aby mogły rozkochać w sobie… Ciebie!

Atrakcje Gminy Nowy Targ w małej pigułce